logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzednisierpień 2017następny
PWŚCzPtSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44
Sieć Obywatelska - Watchdog Polska Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej >> DIP na świecie >> Jawność ponad granicami. Obywatele na razie się obronili przed ograniczaniem praw.

22.11.2012
A- A+
Jawność ponad granicami. Obywatele na razie się obronili przed ograniczaniem praw.
zdjęcie grupy aktywistów pod czeskim MSW

Jak dowiedzieliśmy się od naszych czeskich przyjaciół z organizacji Oživení, społeczeństwo obywatelskie odniosło w ostatnim tygodniu zwycięstwo „w bitwie” o jawność. 

fotografia pod ministerstwemCzeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od dłuższego czasu planowało zmiany w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Kilka z tych zmian było popieranych przez organizacje – np. dostęp do rejestrów publicznych oraz możliwość nakazania przez instytucję nadzorującą daną jednostkę udostępnienia informacji przez jednostkę podległą. Ta ostatnia zmiana miała znacznie ułatwić dostęp do informacji, bez konieczności chodzenia do sądu i długich procedur. Jednocześnie jednak – jak to bywa przy nowelizacjach – administracja starała się zmniejszyć jawność swoich działań próbując ukryć wiedzę potrzebną do podejmowania przyszłych decyzji, wprowadzić niejawne procedury oraz ograniczenia w dostępie do informacji na temat zarobków osób pełniących funkcje publiczne. Próbowano także ograniczyć grupę instytucji zobowiązanych do udostępniania informacji oraz wydłużyć terminy dostępu. 

Organizacjom – na razie – udało się zatrzymać najgorsze zmiany dzięki masowemu składaniu opinii na ich temat.  Nie prowadzono żadnej wielkiej kampanii oprócz uroczo skromnego happeningu pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych :)

demonstarancidemonstrancidemonstranci

Jak się dowiadujemy – wiceminister odpowiedzialny za nowelizację został właśnie zdymisjonowany (organizacje podejrzewają, że może to mieć związek z zaistniałą sytuacją). Na razie do nowelizacji ustawy nie wprowadzono zmian, a zapowiedziano przeprowadzenie dyskusji od początku.  

Oldřich Kužílek z Otevřete.cz przygotował komentarz na temat zmian. Niestety możemy zrozumieć ten tekst tylko częściowo. Dlatego gdyby znalazł/a się ochotnik lub ochotniczka do przetłumaczenia tekstu, chętnie go dostarczymy w wersji pliku tekstowego i upowszechnimy po polsku.

Opisywane sprawy dotyczą wprawdzie naszych sąsiadów, ale niestety złe praktyki świetnie przenikają ponad granicami. Doceniając możliwość wpływania na władzę, zachęcamy, żeby wzorem Czechów masowo intersować się tym, co się dzieje i śmiało składac swoje opinie, zgłaszać zainteresowanie pracami i nie dawać administracji wypocząć. Niech czuje nasz oddech :)

Zdjęcia pochodzą z portalu http://ihned.cz/. Autor: HN - Lukas Biba

 

Redakcja
Wydrukuj skomentuj

CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog