logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzednilistopad 2014następny
PWŚCzPtSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930 
Najbliższe wydarzenia:
 • 03.12.2014: Czy Prokurator Generalny będzie musiał ujawnić imiona i nazwiska w rejestrach umów?
 • Komentarze
  Robert | 3 dni temu
  Coraz częściej przekonuję się, że ten kierunek
  jest niewłaściwy. Nie zmienicie mentalności więcej >>
  darek | 15 dni temu
  Watchdog, ale macie siłę przebicia. Wójt Gminy
  Dopiewo Zofia Dobrowolska obiecała jawnośc na więcej >>
  Marek Wronski | 16 dni temu
  Skarga na bezczynnosc w dostepie do informacji
  publicznej powinna byc rozpatrzona w więcej >>

  24.12.2012
  A- A+
  Co to jest informacja publiczna?
  Na obrazku pudła z dokumentami

  Na obrazku zielona strzałka - wyróżnik śródtytułu Informacja o działalności organów władzy publicznej i osób pełniących funkcje publiczne

  Definiując czym jest informacja publiczna warto wyjść od jej opisu zawartego w artykule 61 ust. 1 Konstytucji RP, który mówi że:

  1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

  Czy jest możliwe aby władza publiczna wykonywała zadania nie dotyczące spraw publicznych? Wszak może działać jedynie na podstawie i w granicach prawa. Zatem informacją publiczną będzie wszystko to, co dotyczy władzy publicznej oraz informacje związane z wydatkowaniem funduszy publicznych i realizacją zadań publicznych np. przez spółki komunalne, organizacje pozarządowe, szkoły itd.

  Na obrazku zielona strzałka - wyróżnik śródtytułuInformacje będące w posiadaniu władz publicznych


  Trzeba też wiedzieć, że Naczelny Sąd Administracyjny, w 2002 roku określił, że nie muszą to być koniecznie informacje wytworzone przez te władze, a również będące w ich posiadaniu.

  Informacje wytworzone przez władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne oraz inne podmioty, które wykonują funkcje publiczne lub gospodarują mieniem publicznym (komunalnym lub Skarbu Państwa), jak również informacje odnoszące się do wspomnianych władz, osób i innych podmiotów, niezależnie od tego, przez kogo zostały wytworzone (wyrok NSA z dnia 30 października 2002 r., II SA 181/02).


  Na obrazku zielona strzałka - wyróżnik śródtytułu Informacje dotyczące sfery faktów

  Pamiętać trzeba również, że informacja publiczna dotyczy sfery faktów

  Jest nią treść dokumentów wytworzonych przez organy władzy publicznej i podmioty niebędące organami administracji publicznej, treść wystąpień, opinii i ocen przez nie dokonywanych, niezależnie do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą. Informację publiczną stanowi więc treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organu władzy publicznej lub podmiotu niebędącego organem administracji publicznej, związanych z nimi bądź w jakikolwiek sposób dotyczących ich. Są nią zarówno treści dokumentów bezpośrednio przez nie wytworzonych, jak i te, których używają przy realizacji przewidzianych prawem zadań (także te, które tylko w części ich dotyczą), nawet gdy nie pochodzą wprost od nich. (II SAB/Wa 28/08 - Wyrok WSA w Warszawie)

  ***

  Tytułowe zdjęcie pudeł z dokumentacją CC BY-SA 2.0 by Marzena Czarnecka.

  Wydrukuj skomentuj

  CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, [email protected] | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
  Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog