logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzednilipiec 2017następny
PWŚCzPtSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 13-06-2016 13:56
Sieć Obywatelska - Watchdog Polska Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej >> Konkurs >> Nagroda OTWARTE/ZAMKNIĘTE w konkursie „Wyważanie otwartych drzwi”

04.01.2012
A- A+
Nagroda OTWARTE/ZAMKNIĘTE w konkursie „Wyważanie otwartych drzwi”
Logo nagrody OTWARTE/ZAMKNIĘTE

Od 3 stycznia 2012 wprowadzamy w Polsce nagrodę OTWARTE/ZAMKNIĘTE. Zachęcamy Państwa do zgłaszania kandydatur do nagrody. Podzielcie się swoimi doświadczeniami. Macie czas tylko do 28 lutego 2012 roku!

Regulamin nagrody

Pod koniec 2011 roku zdecydowaliśmy, że nasz konkurs „Wyważanie otwartych drzwi” musi oddawać to, co dzieje się w Polsce i Europie. Na początek wprowadziliśmy drobną poprawkę – nazwę nagrody OTWARTE/ZAMKNIĘTE. Bez zmian pozostają podstawowe założenia konkursu – chcemy nagradzać to co dobre, i napiętnować to, co złe w działaniach informacyjnych instytucji publicznych. 

W 2010 roku – organizując konkurs po raz pierwszy - przede wszystkim chcieliśmy dowiedzieć co podoba się Państwu w działaniach podejmowanych przez instytucje publiczne i ułatwia wasze codzienne życie. Rozwiązania okazały się proste – były to sprawy takie jak możliwość zasięgnięcia informacji tam, gdzie i tak się pojawiacie, na przykład w sklepie czy też otrzymywanie jej za pośrednictwem smsa. Inna kwestia, która znalazła Państwa uznanie to dobrze przygotowana informacja w internecie – mogła ona dotyczyć zarówno  spraw prywatnych (wyszukiwarki pochówków na cmentarzach), jak i obywatelskich (informacje o radnych). Podobały się wam też szybko i prawidłowo reagujące instytucje publiczne, przesyłające informacje w formie elektronicznej w przetwarzalnych formatach. Te rozwiązania są proste i w wielu wypadkach wynikają z dobrej woli. Nie zawsze wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Jeżeli chodzi o przykłady negatywnych zachowań, nasze rozpoznanie sytuacji było od początku znacznie lepsze. Od 2006 roku prowadzimy poradnictwo z zakresu dostępu do informacji publicznej i wiemy o wielu nieprawidłowościach w  działaniach instytucji publicznych. Chcieliśmy je jednak publicznie napiętnować i pokazać jak nie należy robić. I tak faktyczni e się stało. Kapituła Konkursu nie chciała wybierać najgorszej praktyki, gdyż uznała że wszystkie są szkodliwe dla życia publicznego. Wiele z nich zakończyła się w sądach wygranymi obywateli. Gminna Brenna, która wybiórczo udostępniała niektóre dokumenty, a inne ukrywała, została pouczona przez WSA w Gliwicach, że informację należy udostępnić – można jedynie wyłączyć z niej dane wrażliwe. Pracownik naukowy skarżący Instytut Badań Literackich (Uniwersytet Warszawski) za nieudostępnienie, pod pretekstem ochrony tajemnicy przedsiębiorcy, umowy licencyjnej na umieszczenie „Słownika Polszczyzny z XVI wieku” w internecie, wygrał w sądzie. Okazało się, że może ze słownika korzystać swobodnie, choć z pewnymi zastrzeżeniami, gdyż udostępniony on jest na otwartej licencji. Jaki był sens otwartej licencji skoro następnie skrzętnie ukrywano tę informację?. Również Telewizja Polska, która przekazała skargę na bezczynność do WSA dopiero po wniosku o ukaranie grzywną, nie tylko otrzymała grzywnę ale też została zobowiązana do rozpatrzenie wniosku o informację, choć do końca opierała się i składała kasację do Naczelne Sądu Administracyjnego.  

Nasza nagroda to okazja do wyciągnięcia takich spraw na światło dzienne i zobaczenia co się zmienia. W kolejnych edycjach mamy nadzieję zobaczyć polskie sukcesy i problemy na tle innych krajów.

Katarzyna Batko-Tołuć
Wydrukuj skomentuj

CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog