logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej

baner z napisem Publiczny Rejestr Umów, oraz hasłami Włącz się w akcję pilnowania wydatków, Zachęć władze by informowały o umowach, Pokaż, że chcesz wiedzieć jak zarządzają pieniędzmi

Newsletter
Wydarzenia
poprzednisierpień 2017następny
PWŚCzPtSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44

26.12.2013
A- A+
Obywatelski cud
obrazek z napisem Publiczny Rejestr Umów

Rolniczka, ojciec czworga dzieci z Trójmiasta, mieszkaniec willowego Milanówka, maturzysta ze Śląska i warszawski hipster – choć nigdy się nie spotkali w realu, od półrocza zmieniają Polskę. Warto się przyłączyć!

Mowa o współdziałaniu „zwykłych obywateli” na rzecz upublicznienia rejestrów umów zawieranych przez rozsiane po całym kraju instytucje publiczne – rządowe, samorządowe i wszystkie inne. Rejestrów, które najlepiej pokazują, jak wydawane są pieniądze pochodzące z naszych podatków. 

Pierwszy taki rejestr udostępnił w Internecie warszawski ratusz, który po przegranym sporze sądowym dotyczącym jawności umów – zdecydował się zebrać je w jednym miejscu i udostępnić w formie dużo przyjaźniejszej, niż wynikałoby to ze zobowiązania nałożonego przez sąd [1]. Ruch ten zainspirował redaktora naczelnego portalu Nowa Wieś w Gminie Kęty (małopolskie) do złożenia wniosku do burmistrza tejże gminy o ujawnienie analogicznego rejestru [2]. Ideę podchwycił wkrótce Dziennik Polski, który podobne oczekiwanie wyraził wobec wszystkich gmin i powiatów Małopolski [3].

Na drugim końcu Polski - w Szczecinie – z podobną inicjatywą wystąpiło stowarzyszenie Szczecinianie Decydują. Nie doczekawszy się ruchu ze strony ratusza, sprawy wzięło w swoje ręce – zawnioskowało o umowy urzędu miasta (otrzymało je w postaci skanów na CD) i zorganizowało Szczecińską Noc Antykorupcyjną, podczas której mieszkanki i mieszkańcy sami analizowali dostarczone przez Urząd dokumenty i tworzyli na ich podstawie udostępnioną w Internecie bazę danych [4]. Oficjalny rejestr na miejskich stronach BIP pojawił się  w niecały miesiąc później [5].

Tę rozwijającą się akcję podchwycił Adam Dobrawy (wolontariusz Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, ale w tej roli całkowicie niezależny obywatel) i zaczął wnioskować o rejestry do ministerstw oraz innych instytucji rządowych i regionalnych [6]. Z czasem wypracował wręcz specjalną metodykę [7] i podejście, które mają doprowadzić do tego, żeby każda instytucja publiczna (lub finansowana częściowo ze środków publicznych) na swoich stronach taki rejestr ujawniła. Adama w tych działaniu wspierają inne aktywne obywatelki i obywatele – Borys Bura, Janusz Ostrowski, Monika Bienias i Adrian Abłaczyński. Znają się prawie włącznie z Internetu. Incydentalnym wsparciem służą Piotr VaGla Waglowski i Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Bo w rzeczywistości jest to akcja zwykłych, ale aktywnych obywateli. A co najważniejsze – przyłączają się do nich kolejne osoby.

Sieć Obywatelska Watchdog objęła akcję patronatem - bo jawność sprzyja, a w szczególności jawność wydatkowania naszych wspólnych pieniędzy. Przeczytaj jak działać i zacznij. Zmieniaj Polskę, to również Twoja sprawa

[1] http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/ogloszenia/umowy/default.htm

[2] http://www.nowa-wies-kety.pl/ku-wiekszej-przejrzystosci-gminy-kety/

[3] http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1287619-pierwsze-malopolskie-samorzady-ujawniaja-komu-i-za-co-placa.html,,0:pag:6

[4] http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,14300924,Szczecinska_Noc_Antykorupcyjna__Kazdy_moze_przeswietlic.html

[5] http://bip.um.szczecin.pl/umszczecinbip/chapter_50829.asp

[6] http://dostep.jawnosc.tk/dip/wnioski/ministerstwa-o-rejestry-umow

[7] http://dostep.jawnosc.tk/dip/wnioski/ministerstwa-o-rejestry-umow:procedura

Ostatnia modyfikacja: 2013-12-30
Katarzyna Batko-Tołuć i Michał Henzler
Wydrukuj skomentuj

Komentarze (9)
Robert | 22.01.2014
http://legnica.net.pl/news-313 Urząd "umilał" jak tylko mógł przekazanie danych, ale w końcu informacji udzielił. Przy czym w niektórych instytucjach miejskich, jak choć w Legnickim Centrum Kultury dane osób, które podpisały umowy zostały zanonimizowane.
usuń
Adam Dobrawy | 25.01.2014
Robercie, w procedurze na http://dostep.jawnosc.tk/dip/wnioski/ministerstwa-o-rejestry-umow:procedura masz wzór skargi i wezwania na wypadek dokonania anonimizacji. W razie dalszych trudności możesz pisać na naczelnik@jawnosc.tk .
usuń
TRUP | 08.02.2014
http://www.jerzybielec.blogspot.com/2014/01/rejestr-umow-publicznych-urzad-miasta.html
usuń
CRU UMWZ | 08.02.2014
http://www.jerzybielec.blogspot.com/2013/12/cru-umwz-2013.html
usuń
TRUP 2 | 08.02.2014
System przeszukiwania niektórych zaimplementowanych rejestrów: http://trup.blackted.com/#/home/0
usuń
Robert | 02.04.2014
@Adam dzięki za info. Wysłałem w tym roku ponownie wniosek. Jak poniżej napisałem wniosek zeszłoroczny, choć nie bez problemów został rozpatrzony pozytywnie. W tym roku urzędnicy odpisali, że zachodzi potrzeba przetwarzania danych i w związku z tym mogę się wypchać. Piszesz, że mogę wysłać skargę… Wiesz ile już takich skarg przez lata było w sprawach różnych do WSA? Prawie wszystko wygrałem, z wyjątkiem sprawy przeciwko posłowi przed NSA i tu chciałbym podziękować za okazaną pomoc panu Szymonowi Osowskiemu. Tylko co z tego skoro urzędnicy w dalszym ciągu betonują jak mogą dostęp do IP. Jeśli coś się zmieniło to tylko na gorsze. Przez ostatni rok próbowałem „wyrwać” od prezydenta Legnicy informacje dotyczące sposobu wyliczenia opłat za śmieci. Dlaczego opłaty poszły nagle o 100% w górę? SKO, WSA, kilka spraw. Po roku prezydent przegrał i ostatecznie przesłał mi żądane informacje. Sąd ukarał prezydenta grzywną, ale zapłacił podatnik, podobnie jak za sprawy. Gdzie tu sens, gdzie logika? Dlaczego urzędnik, który blokuje dostęp do IP jest bezkarny? Skoro aparat państwa pokazuje mi wała to ja też tak mam zamiar uczynić. Można się zrywać przez rok, dwa, pięć, ale trzeba wiedzieć, że określone działania mają sens. W Polsce ja już takiego sensu nie widzę.
usuń
Bogusław | 07.04.2014
Chcę powiadomić , że dzięki mojemu uporowi Gmina Winnica w województwie mazowieckim udostępniła na stronie BIP umowey zawarte przez Urząd Gminy za rok 2012 i 2013 . obiecano także comiesięczne uzupełnianie tego wykazu.
usuń
Katarzyna | 13.04.2014
@Bogusław Brawo! :)
usuń
Adam Dobrawy | 13.04.2014
@Bogusław: Wspaniale! Jutro będzie o tym na https://www.facebook.com/PublicznyRejestrUmow :-) Wzorowy rejestr ( bip.gminawinnica.pl/index.php/umowy/81-2013 ). Da się? Da. I to bez wykręcania, że zbyt zarobieni, aby coś takiego zrobić… @Robert: Znam to ( http://ochrona.jawne.info.pl/sprawy-sadowe/ ). Kropla drąży skałę. Przy staraniach o rejestr umów możesz działać także mediami i raz wprowadzony - bez wielkiego hałasu - nie zostanie wycofany, a - w porównaniu do indywidualnego wniosku - przysłuży się dla wielu osób, nawet nie tylko znajomych Tobie.
usuń
CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog