logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzednigrudzień 2014następny
PWŚCzPtSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Komentarze
AMelka | 4 dni temu
Dziękuję pięknie za relację z Konferencji. Warto
było poznać podejście akademickie (w tym więcej >>
Obywatel | 17 dni temu
Do przedmówcy: proszę się nie martwić, to nie
jedyna osoba i organizacja więcej >>
Robert | 25 dni temu
Coraz częściej przekonuję się, że ten kierunek
jest niewłaściwy. Nie zmienicie mentalności więcej >>
Sieć Obywatelska - Watchdog Polska Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej >> Aktualności >> Prokuratura wnosi akt oskarżenia z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej

24.06.2013
A- A+
Prokuratura wnosi akt oskarżenia z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej
Młotek sędziowski

Niedługo minie 5 lat od wyroku wydanego przez Sąd Rejonowy w Kłodzku, który uznał winę Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (wyrok z 24 lipca 2008 r., sygn. akt VIII K 103/08) Wyrok za nieudostępnianie informacji publicznej. W ostatnim czasie toczą się różne postępowania z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, o czym będziemy sukcesywnie informować i przypominać.

Niespodzianka jaka nas ostatnio spotkała w stosowaniu art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej związana była ze złożonym przez nas zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez Dyrektora Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. Sprawa dotyczyła tego, że Dyrektor CKSiR w Tłuszczu nie chciał nam udostępnić informacji w postaci faktur, rachunków i umów, ponieważ uznał je za informację przetworzoną. Twierdzenie takie czasami zdarza się i na poparcie tego administracja podaje wyroki NSA. Z uzasadnienia tych wyroków można wywnioskować, że za wniosek dotyczący informacji przetworzonej można uznać taki, który dotyczy większej ilości dokumentów (jakiej ilości tego NSA nie określa – wyroki te nie zasługują na aprobatę). Dyrektor CKSiR w Tłuszczu złożył do nas wniosek o takie same informacje i twierdził, iż faktury, rachunki i umowy to informacje proste (treść wniosku). Nie spodziewaliśmy się, że wynikiem rozbieżności jaki zaprezentowała ta sama osoba jako wnioskująca i wykonująca wniosek będzie przygotowanie i wniesienie przez prokuraturę aktu oskarżenia. Nie wierzyliśmy, że to możliwe ponieważ większość postępowań z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej kończy się odmową wszczęcia postępowania, która jest zatwierdzania przez sądy. Pismem z 30 kwietnia 2013 r. Prokuratura Rejonowa w Wołominie poinformowała nas, że przesłała akt oskarżenia. Odkąd nasze Stowarzyszenie zaczęło prowadzić program Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej, taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Czekamy teraz na rozprawę i gdy będziemy znali termin to poinformujemy o tym.

Jednak droga do zaistnienia tej sytuacji nie była prosta. Poniżej publikujemy dokumenty związane z postępowaniem.

Ostatnia modyfikacja: 2013-06-25
Szymon Osowski
Wydrukuj skomentuj

CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, [email protected] | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog