logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzednikwiecień 2014następny
PWŚCzPtSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Najbliższe wydarzenia:
 • 28.04.2014: Warszawa: Zapraszamy na szkolenie z dostępu do informacji publicznej!
 • Komentarze
  Adam Dobrawy | wczoraj
  u.d.i.p. - ustawa z dnia 6 września o dostępie do
  informacji publicznej więcej >>
  Behemot | wczoraj
  Powołuje sie Pan na art. 61 ust. 2 Konstytucji w
  sposób szczególny więcej >>
  darek | wczoraj
  Szczególnie polecam udział w szkoleniu Wójt Gminy
  Dopiewo, Sekretarzowi Gminy wydającemu bezprawne więcej >>
  Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej >> Aktualności >> Prokuratura wnosi akt oskarżenia z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej
  24.06.2013
  A- A+
  Prokuratura wnosi akt oskarżenia z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej
  Młotek sędziowski

  Niedługo minie 5 lat od wyroku wydanego przez Sąd Rejonowy w Kłodzku, który uznał winę Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (wyrok z 24 lipca 2008 r., sygn. akt VIII K 103/08) Wyrok za nieudostępnianie informacji publicznej. W ostatnim czasie toczą się różne postępowania z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, o czym będziemy sukcesywnie informować i przypominać.

  Niespodzianka jaka nas ostatnio spotkała w stosowaniu art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej związana była ze złożonym przez nas zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez Dyrektora Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. Sprawa dotyczyła tego, że Dyrektor CKSiR w Tłuszczu nie chciał nam udostępnić informacji w postaci faktur, rachunków i umów, ponieważ uznał je za informację przetworzoną. Twierdzenie takie czasami zdarza się i na poparcie tego administracja podaje wyroki NSA. Z uzasadnienia tych wyroków można wywnioskować, że za wniosek dotyczący informacji przetworzonej można uznać taki, który dotyczy większej ilości dokumentów (jakiej ilości tego NSA nie określa – wyroki te nie zasługują na aprobatę). Dyrektor CKSiR w Tłuszczu złożył do nas wniosek o takie same informacje i twierdził, iż faktury, rachunki i umowy to informacje proste (treść wniosku). Nie spodziewaliśmy się, że wynikiem rozbieżności jaki zaprezentowała ta sama osoba jako wnioskująca i wykonująca wniosek będzie przygotowanie i wniesienie przez prokuraturę aktu oskarżenia. Nie wierzyliśmy, że to możliwe ponieważ większość postępowań z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej kończy się odmową wszczęcia postępowania, która jest zatwierdzania przez sądy. Pismem z 30 kwietnia 2013 r. Prokuratura Rejonowa w Wołominie poinformowała nas, że przesłała akt oskarżenia. Odkąd nasze Stowarzyszenie zaczęło prowadzić program Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej, taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Czekamy teraz na rozprawę i gdy będziemy znali termin to poinformujemy o tym.

  Jednak droga do zaistnienia tej sytuacji nie była prosta. Poniżej publikujemy dokumenty związane z postępowaniem.

  Ostatnia modyfikacja: 2013-06-25
  Szymon Osowski
  Wydrukuj skomentuj

  CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, [email protected] | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
  Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog