logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej
Newsletter
Wydarzenia
poprzednisierpień 2017następny
PWŚCzPtSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Komentarze
| 12-11-2016 18:17
| 12-11-2016 18:14
| 04-04-2016 14:44
dokument archiwalny

09.02.2012
A- A+
Czy Polska przystąpi do Partnerstwa na rzecz Otwartego Rządu?

20 września 2011 roku, grupa 8 krajów (Brazylia, Indonezja, Meksyk, Norwegia, Filipiny, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania) wyraziły swoje oddanie zasadom wyrażonym w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji ONZ przeciwko korupcji i w innych międzynarodowych instrumentach dotyczących praw człowieka i dobrego rządzenia. W kolejnych miesiącach dołączały do tej grupy kolejne kraje. Polska jeszcze nie jest członkiem tego Partnerstwa. Zachęćmy rząd do przystąpienia. Przedstawiamy oficjalną Deklarację Krajów Członkowskich oraz list Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich do Premiera RP. Zachęcamy, abyście także złożyli swój wniosek!

Logo Polskie TAK dla Partnerstwa na rzecz Otwartego Rządu

1. Co możecie zrobić, aby zachęcić Prezesa Rady Ministrów do przyłączenia się do Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów?

Złóżcie wniosek w trybie artykułu 241 Kodeksu postępowania administracyjnego. Taki wniosek może złożyć osoba lub organizacja. Jest to formalny sposób proponowania rządzącym (administracji publicznej) rozwiązań dotyczących wzmocnienia praworządności i usprawnienia pracy instytucji publicznych. Organy administracji (w tym wypadku Prezes Rady Ministrów) powinny odpowiedzieć na taki wniosek bez zbędnej zwłoki, nie później niż do miesiąca, informując jakie działania zostały podjęte.

Proponowany wniosek w otwartym formacie i w .doc możecie ściągnąć z tej strony.

Można dowolnie zmieniać uzasadnienie, podane argumenty są przykładowe. Wniosek powinniście uzupełnić Waszymi danymi, wydrukować i podpisać. Możecie go wysłać tradycyjnym listem, zanieść osobiście do biura podawczego w Warszawie, al. J. Ch. Szucha 14, działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.15-16.15. Możecie tez wysłać faks na numer: faks: 22 625 26 37. Jeśli dysponujecie podpisem elektronicznym, możecie także z niego skorzystać. 

2. Zachęcamy do śledzenia nowości na temat tego, co dzieje się w kraju i na świecie w ramach Partnerstwa. Można się zainspirować - http://www.facebook.com/TAK.dla.OGP

3. Publikujemy także nasz list, który rozwija argumentację dotyczącą tego, dlaczego Polska powinna przystąpić do Partnerstwa

 

Warszawa, 9 lutego 2012 r.

 

Pan Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów 

Al. Ujazdowskie 1/3

00-583 Warszawa

 

Szanowny Panie Premierze,

zwracamy się do Pana z wnioskiem o pilne rozpoczęcie działań na rzecz wstąpienia Polski do Open Government Partnership (Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów). Jest to międzynarodowa inicjatywa, wspierająca otwartość, przejrzystość i rozliczalność demokratycznie wybranych władz. Uważamy, że w gronie tym nie może zabraknąć i naszego Kraju!

Niestety, w debacie publicznej nie znajdujemy żadnych śladów aktywności Rządu RP, świadczących o woli przystąpienia do Partnerstwa. Również na stronie www.opengovpartnership.org nie potrafimy ich odnaleźć. 

Open Goverment Partnership to koalicja państw na rzecz otwartości, przejrzystości i rozliczalności rządów. Jej członkowie, na forum międzynarodowym, składają m.in. dobrowolne deklaracje konkretnych zmian (wraz z harmonogramem), jakie zostaną wprowadzone w celu podwyższenia standardów sprawowania władzy – w tym: większej transparentności, wzmocnienia głosu obywateli, walki z korupcją oraz wykorzystania nowych technologii i dostępu do nich.

Open Government Partnership współtworzy już 46 państw, a kolejne dołączają. Część z nich to tradycyjni liderzy w dziedzinie demokracji na najwyższym poziomie i partycypacji społecznej, m.in.: Dania, Holandia, Norwegia, Szwecja, Kanada, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Część to kraje aspirujące, które w ostatnich latach podjęły ogromny wysiłek na rzecz zwiększenia transparentności i ukrócenia patologii związanych ze sprawowaniem władzy (choćby korupcji) – m.in. Brazylia, Meksyk, Indonezja, Republika Południowej Afryki, czy byłe republiki Związku Radzieckiego. Bardzo liczną grupę stanowią też państwa tzw. nowej Unii Europejskiej, choćby Czechy i Słowacja, czy Litwa, Łotwa oraz Estonia. Dlaczego wśród nich nie ma i Polski? 

W ostatnim czasie Rząd, na czele którego Pan stoi, wielokrotnie nie uszanował woli społeczeństwa, a także zasad jawności stanowienia prawa i wymogów rzetelnie prowadzonego dialogu. Pragniemy przypomnieć, że „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Władza zwierzchnia (…) należy do Narodu.” – By te zaczerpnięte z Konstytucji słowa miały rzeczywistą wartość i sens, obywatelki i obywatele muszą mieść dostęp do rzetelnej informacji nt. zamiarów oraz działań władz. Muszą mieć też możliwość przedstawiania swoich racji i rozliczania swoich przedstawicieli. Władze zaś powinny podejmować decyzje jawnie i z poszanowaniem woli Narodu.

Nie chcemy już słuchać, że polskie społeczeństwo nie rozumie prawa, które dla jego dobra zmieniają władze i dlatego zmian tych nie docenia. Nie chcemy, by konsultacje prowadzono tylko z wybranymi podmiotami. Protestujemy przeciwko dyskredytowaniu wypowiedzi krytycznych wobec Rządu, poprzez pomijanie ich wartości merytorycznej, a sprowadzanie ich tylko do retoryki opozycyjnych partii. Naszą troskę budzi też fakt, iż ministrowie podają nieprawdziwe informacje oraz że nie sposób uzyskać dokumentów, które weryfikowałyby rzetelność ich wypowiedzi i że trzeba o nie walczyć w sądzie. Zresztą, w ostatnim czasie sądy wielokrotnie zgłaszały zastrzeżenia do polityki udostępniania informacji publicznej również Prezesa Rady Ministrów.

Jak mamy interpretować fakt braku deklaracji polskiego Rządu w sprawie przystąpienia Polski do Open Government Partnership? Czy Rząd nie rozważa przystąpienia do tej inicjatywy, czy też zapomniał o swoich zamiarach poinformować społeczeństwo?

Sposób rządzenia, w którym normą jest – sprzeczne z artykułem 61 Konstytucji RP – postępowanie polegające na utrudnianiu dostępu do informacji publicznej jest nieadekwatny do współczesnych oczekiwań społecznych i wyobrażenia obywateli o demokratycznym państwie. Dlatego wzywamy Pana Premiera do przystąpienia Polski do Open Government Partnership, a w związku z tym wdrożenia jasnej polityki zwiększającej transparentność życia publicznego. Przypominamy, że polski Rząd musi zgłosić swój plan najdalej do 15 kwietnia 2012 roku. Złożone zobowiązania należy poprzedzić otwartą debatą lub inną formą publicznego uzgadniania priorytetów. Wnioskujemy o określenie stanowiska Rządu w tej, ważnej dla jakości życia publicznego w naszym kraju, sprawie.

Łączę wyrazy szacunku,

Szymon Osowski

Ostatnia modyfikacja: 2012-12-22
Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich
Wydrukuj skomentuj

Komentarze (12)
Paweł | 10.02.2012
Można go także złożyć w formie elektronicznej bez podpisu elektronicznego za pośrednictwem ePUAP. Skutek prawny taki sam jak doręczenie na skrzynkę podawczą.
usuń
Katarzyna Batko-Tołuć | 10.02.2012
Nawet bez profilu zaufanego?
usuń
Zygmunt | 10.02.2012
Czy Polska zostanie sama? Będziemy w klubie z Łukaszenką? Wszystko na to wskazuje. Wśród sąsiadów to jedyne niezainteresowane OGP państwo. Np. w Niemczech działa silna koalicja organizacji za wejściem tego kraju do OGP. Organizowane są debaty. W Polsce... cisza. Open Government Partnership Deutschland www.opengovpartnership.de
usuń
Karol | 10.02.2012
To jakaś porażka - nawet Rosja chce do OGP. A taki sojusznik USA jak Polska dzielnie się od tego uchyla... W poniedziałek Dimitrij Miedwiediew stwierdził, iż Rosja powinna przystąpić do OGP. W klubie państw niezainteresowanych OGP Polska jest coraz bardziej osamotniona... "Russia seeks membership in OGP" - english.ruvr.ru
usuń
Karol | 10.02.2012
Słowacy chyba powinni być dla Polaków inspiracją... sami popatrzcie: Słowacy przygotowali specjalna stronę internetową http://www.otvorenavlada.gov.sk/, na której tworzony jest Plan Działań czyli właśnie to do czego zobowiązuje się rząd wraz z harmonogramem. A tam w zobowiązaniach polepszenie usług publicznych i ich efektywność finansowa, poprzez zwiększenie dostępu do informacji publicznej, lepsze zarzadzanie środkami publicznymi, wspólne działania na rzecz uczciwości w życiu publicznym rządu, mediów i społeczeństwa obywatelskiego, zwiększanie efektywności wydatkowania środków publicznych informowanie, lepszy system reagowania na klęski żywiołowe i kształtowanie odpowiedzialności przedsiębiorstw. Na stronie można komentować, ale odbywają się też spotkania w realu o których można przeczytać na stronie Urzędnicy jeżdżą po kraju i mają spotkania z organizacjami!, jest rada konsultacyjna składająca się z członków rządu i członków społeczeństwa obywatelskiego. Znajdujemy tam znajome nazwiska przedstawicieli organizacji, które otwartym rządem zajmują się od ponad 10 lat np. Zuzana Wienk to szefowa Allianci Faitr-Play http://www.fair-play.sk/index_en.php
usuń
Mateusz | 10.02.2012
"Polityka publiczna w internecie nie jest silną stroną niemieckiego rządu, którego konserwatywni politycy regularnie robią sobie wrogów wśród internautów (netizens)." Open Gov Germany działa na rzecz OGP - ruch poparcia rośnie w wielu państwach. W Polsce organizacje zastanawiają się - popierać, a może nie popierać OGP. No tak, bo tak wiele można stracić...
usuń
Mateusz | 11.02.2012
Przedstawiciele 18 europejskich krajów gościli 8 lutego w Londynie, w Kancelarii Premiera Wielkiej Brytanii, aby podzielić się doświadczeniami dot. jawności życia publicznego - w kontekście krajowych planów OGP, do realizacji których zobowiązały się rządy. Polski nie było, ponieważ nie uczestniczy w OGP. A jak wyglądają spotkania dot. jawności życia publicznego w Kancelarii Premiera RP, wszyscy wiemy...
usuń
Mateusz | 12.02.2012
Wśród wielu inicjatyw rządu Stanów Zjednoczonych, do których przystąpiliśmy, ta nie znajduje uznania rządu RP. Ciekawe dlaczego? Prezydent RPA Jacob Zuma wykorzystał okazję aby w trakcie swojego wystąpienia na forum ONZ zadeklarować przystąpienie do OGP. Prezydent Komorowski na 66 forum ONZ, 20 września 2011 r., gdy uroczyście ogłaszano OGP, nie wspomniał o polskim udziale. Nie uczestniczył również w spotkaniu prezydenta Obamy dla szefów państw o OGP. Chodziło o "inne ważne obowiązki"?
usuń
Wróg publiczny :) | 12.02.2012
A może z Anonimowcami zrobić transakcję "wiązaną"? Wy nas wspieracie, my was. I uzupełniamy się tam, gdzie można.
usuń
Znawca | 26.02.2012
Odnośnie wniosku do pobrania chciałbym zauważyć, że DOT nie jest otwartym formatem, bo to jest praktycznie to samo co DOC - tyle, że otwiera się jako szablon. Otwarte formaty to ODT i DOCX - pierwszy stworzony przez OASIS, a drugi przez Microsoft.
usuń
tommi | 28.02.2012
oni są zaintersowani kolaboracją z rassiją więc jakakolwiek przejrzystość nie jest im na rękę
usuń
Katarzyna Batko-Tołuć | 02.03.2012
Do znawcy: dziękujemy za sygnał, poprawione.
usuń
CC | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, dip@lgo.pl | CMS: e-ppi.pl | Wygląd strony: Agencja BO TAK!
Inne nasze programy:    fundusze sołeckie watchdog